Pozor na překyselení neboli latenntní acidózu organismu

Víte, proč býváte někdy unavení, chytnete kdejaký bacil nebo Vás trápí zimnice i v horku? Za tyto i jiné obtíže může mnohdy latentní acidóza neboli překyselení organismu.

Překyselení organismu je v dnešní uspěchané době jednou z nejnebezpečnějších příčin běžných i degenerativních onemocnění.

Lidské tělo se musí „vejít" do poměrně úzkého rozmezí v pásmu mírné zásaditosti mezi 7,36 a 7,42 a neustále vyrovnávat všechny výkyvy dané stravou i metabolickými pochody, třeba i hladověním.

 Krevní plasma má hodnotu pH 7,36 – 7,42. Nemůžeme se tedy divit, že při výrazném snížení pH pod 7,36 (přičemž hodnoty pH 7 a nižší určují stupeň kyselosti), člověk zemře. Řada biochemických pochodů v těle je proto zaměřena na udržení pH krve, a to i za cenu nesprávné funkce jiného orgánu – kostí, ledvin, štítné žlázy atd...

 Překyselit se je o hodně snadnější než se dostat na druhou stranu spektra. Kyseliny se nám do těla dostávají zpravidla potravou,tvoří se v něm jako produkty látkové výměny a nebo jsou nutné i při některých procesech trávení. Každopádně i užitečné kyseliny, když jsou v nadbytečném množství, tělu škodí. Proto je nutné je průběžně z těla odbourávat a redukovat jejich hladinu.

Odbourat kyseliny z těla můžeme pouze díky látkám zásaditého charakteru (minerály, stopové prvky). V případě, že máme vyšší příjem kyselin než zásaditých látek, zásaditých je tedy v těle málo, musí organismus použít na redukci kyselin uložené zásadité látky, např. chrom ze slinivky, zinek z prostaty, horčík který je důležitý pro nervovou činnost a tím může dojít k oslabení činnosti daných orgánů a následně pak nemocem, které přecházejí do chronických stavů.

 O latentní acidóze nemusíte dlouhou dobu vědět. Protože, nemusíte mít dlouho žádné potíže, souvislost Vás monohdy ani nenapadne. Bohužel ale spouští nebo zhoršuje většinu nemocí, k nimž má člověk nějaké dispozice.

 Již Hippokrates učil, že prakticky nelze onemocnět, udrží-li si lidé správnou zásadito-kyselou rovnováhu v organismu.

 Pokud se rovnováha v těle jednou chronicky naruší, dochází k nedozírným následkům, které se na venek mohou projevovat různými příznaky - špatná nálada, podrážděnost a deprese, dále se může rozvinout revma, artritida, alergie, různé záněty, žaludeční a střevní potíže, zničený chrup. Později může dojít k nemocem jako je osteoporóza, ateroskleróza, křečové žíly, paradontóza a časté zubní kazy, dna. Mohou vznikat ledvinové a močové kameny, ale i infarkt a rakovina....Rakovina je totiž nazývána kyselou nemocí a to proto, že rakovinné buňky žijí převážně na principu původní látkové výměny kvašení. Rakovinným buňkám totiž kyselé prostředí doslova vyhovuje.

 Každé chronické onemocnění začíná lokálními skrytými acidózami.

 Mezi doslova zabijáky zásadité rovnováhy patří především:

- Stres, hladovky

- Nevhodná a nepravidelná strava (v ní obsažený bílý cukr, bílá mouka, sycené limonády, káva, alkohol, sádlo a živočišné tuky, konzervanty, nekvalitní čokoláda a kakao, vejce, tavené sýry, polévky z pytlíku a jiné...)

- Znečištěné prostředí (tomu se úplně nevyhneme)

- Kouření – aktivní, ale i pasivní

 Mimo jiné překyselení mnohdy vede dále ke:

- Špatné náladě

- Únavě, snížené koncetraci, snížené výkonnosti

- Podrážděnosti, nespavosti

- Artritidě, revmatismu

- Bolestem kloubů, zad a hlavy

- Alergiím, autoimunitě, obezitě

- Zánětlivým a horečnatým onemocněním

- Žaludečním a střevním potížím

- Zvýšené kazivosti zubů, paradontóze

- Řídnutí kostí, ateroskleróze, nemocím srdce a cév

- Křečovým žilám, ledvinovým kamenům a dně

- Nádorovým onemocněním

 V důsledku toho, jak se dnes většina populace stravuje, trpí více než 90% populace překyselením organismu.

 Například ze stravy, která je bohatá na proteiny a maso, je jedním z odpadních produktů trávení bílkovin kyselina močová, přičemž uzeniny obsahují velké množství konzervantů a solí, z nichž se dále tvoří kyselina sírová a dusičná. Ze sladkostí, limonád, pečiva z bílé mouky a tučné stravy se tvoří kyselina octová. Jednoduché sacharidy a tuky se v metabolismu zpracují na acetylkoenzym A – je nezbytným produktem látek v těle které jsou užitečné i škodlivé pro tělo.

Ani víno a sýry nejsou zcela nevinné. Z vína vzniká kyselina vinná a kyselina sírová, ze sýrů kyselina dusičná. Sycené limonády a sodovky produkují kyselinu uhličitou a fosforečnou. A třísloviny v kávě a černém čaji, také nejsou zrovna prospěšné.

 I tolik zdraví prospěšný špenát a rebarbora zase obsahují kyselinu oxalovou, která ve vyšším množství zatěžuje ledviny. A po lécích na bázi kyseliny acetylsalicylové si nezaděláváme jen na žaludeční vředy.

Velmi negativně působí ale i stres.

 Chcete-li se uchránit, nepřekyselujte se - eliminujte ve stravě výrobky z bílé mouky, bílý cukr, sladké sycené limonády i uzeniny. Pro vyrovnání pH organismu jsou důležité i minerály a pestrá strava. A nezapomeňte, že kyselé vždy neznamená kyselinotvorné. Například takový citron je chutí sice kyselý, ale patří mezi zásodotvorné potraviny, takže je dobré jej použít při odkyselovacích kůrách.

 Překyselující potraviny nepoznáme jen podle chuti, protože např.jablečný ocet, je zásadotvorný kdežto kyselinotvorná strava chutná zpravidla sladce.

Ideální je do stravy zařadit i aloe vera či Chlorellu, minerály, čistou vodu.

 Chcete si překontrolovat kyselost v klidu v domácích podmínkách?

Proužky na moč koupíte v každé lékárně – pH proužky s rozsahem stupnice 5,2 – 7,4.

V ideálním případě, se proužek zbarví do modra, čím blíže hodnotám 7 a více, tím lépe.

Ale málokdo ví, že hodnoty mezi 5 – 6,5 které klasická medicína považuje za fyziologické, už signalizují, že se v těle něco děje.

 Máte-li problémy s váhou, nemůžete se zbavit byť i několika kil, přestože máte dostatek aktivního pohybu, nepřejídáte se, hlídáte si pásmo spalování tuků a tukové polštářky stále odolávají, může to způsobovat právě ono překyselení.

Kyseliny se totiž rády usazují v depotní tukové tkáni. Nadváhu může způsobovat i zadržování tekutin v těle, tzv.zavodnění, kterým se organismus jen snaží příliš kyselin naředit. A nedostatek energie v kombinaci s fyzickou aktivitou organismus pak více ještě překyseluje.

 Důležité je správné a hluboké dýchání, pravidelný příjem potravy, ideálně častěji a v malých dávkách a hlavně žádné hladovění. Něco jiného je ovšem den, kdy pouze pijete jen vodu a bylinné čistící čaje na odlehčení....

 Mezi neutralizátory kyselosti patří např.: zdravá strava – jáhly, pohanka, brambory, brokolice, banány, kořenová zeleniny, mořské řasy, ryby, mandle, jablečný ocet, cibule, zelený čaj (ten obsahuje antioxidanty). Dále pak hluboké dýchání, dechová cvičení, minerály nejlépe v tekuté formě místo tabletek, chlorela, aloe vera apod......

 Naši předci věděli jak se stravovat, proto byli celkově zdravější než dnešní populace.....

 

Marková Kateřina

Zdroj: Časopis Run, odborná literatura a v poslední řadě i osobní zkušenosti :-)

Autor: Kateřina Marková | čtvrtek 13.3.2014 8:40 | karma článku: 11,94 | přečteno: 791x
  • Další články autora

Kateřina Marková

Zakázaná? láska…

8.10.2022 v 18:39 | Karma: 7,56

Kateřina Marková

Svět po koronaviru

25.5.2020 v 15:57 | Karma: 7,15

Kateřina Marková

Jít svou vlastní cestou...

13.2.2020 v 10:29 | Karma: 7,90

Kateřina Marková

Tajemná

13.2.2020 v 9:00 | Karma: 5,97

Kateřina Marková

Krásná...

12.2.2020 v 12:02 | Karma: 2,91

Kateřina Marková

Dešťová víla

11.2.2020 v 22:22 | Karma: 6,35

Kateřina Marková

Snová

10.2.2020 v 19:09 | Karma: 6,47

Kateřina Marková

Ztráty a nálezy....

29.9.2019 v 18:03 | Karma: 11,31

Kateřina Marková

Manželka na baterky

12.7.2019 v 19:14 | Karma: 15,04

Kateřina Marková

Kdyby...

1.7.2019 v 19:06 | Karma: 7,02

Kateřina Marková

Ticho a jeho krásy

19.6.2019 v 18:09 | Karma: 4,74

Kateřina Marková

Ty...

3.4.2019 v 18:31 | Karma: 7,49
  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 311x
Jsem člověk s duší psavou, snivou i toulavou.

Občas nejdřív mluvím a pak myslím.

Říkám věci na rovinu, za což mě ne každý má rád. Lidé totiž neradi slyší pravdu.

Věčný žák v oboru diplomacie a naslouchání sobě samé.

Snílek s nohama na zemi, který poznal pachuť dna i krásy oblak...

Žena mnoha tváří, blíženec, co někdy smutní a někdy září...